18. 10. 2021

Anděla s křišťálovým srdcem si z festivalu T-film odnesla režisérka Hana Pinkavová

Mezinárodní filmový festival T-film 2021 udělil ceny autorům dokumentárních filmů na galavečeru v kostele sv. Václava Opavské kulturní organizace, která byla spolupořadatelem festivalu. Do soutěže letos své snímky přihlásilo 62 autorů z celého světa a festival nabídl také besedy s mnoha zajímavými hosty.

„Odborná porota letos vybírala vítěze jednotlivých kategorií z patnácti snímků, které do finále posunula odborná komise. V porotě zasedli mimo jiné ředitelky Ostravského a Slezského zemského muzea Jiřina Kábrtová a Jana Horáková, režiséři Dušan Rapoš a Vladimír Mráz nebo PR specialistka Beata Kapošváry,“ říká Marcela Mrozková Heříková, ředitelka festivalu. Hlavní cenu Grand Prix: anděla s křišťálovým srdcem devátého ročníku T-filmu získal dokument z cyklu „Ještě hořím?“ režisérky Hany Pinkavové o Petru Juračkovi, světově uznávaném popularizátorovi vědy, který procestoval všechny kontinenty. „Cena je pro mě velkým překvapením, stejně jako celý festival T-film, který má v sobě zvláštní energii. Jsem ráda, že na festivalu zaznělo, že bychom se měli k sobě chovat slušně a vážit si těch, kteří opravdu hoří, čestně jdou za svým cílem a inspirují ostatní,“ sdělila režisérka vítězného dokumentu Hana Pinkavová.

Na festivalu bodovaly také snímky režiséra Michaela Kaboše. Cenu Slezského zemského muzea získal jeho dokument z cyklu „Náš venkov: Hradní pán z Trojmezí“ o kastelánu Radku Kocandovi, který si svůj vysněný hrad vysekal z lesní houštiny nedaleko jihočeské Kaplice. V kategorii Člověk a společnost putovala cena pořadu „Nedej se!“ s názvem Sestry v akci. Patnáctiletá Eliška a třináctiletá Anička ve snímku Michaela Kaboše inspirují své vrstevníky praktickými tipy na malé změny s velkým dopadem pro životní prostředí a jsou důkazem, že mladá generace není tak bezohledná, jak se o ní často traduje. „Mám z cen velkou radost nejenom za sebe, ale i za všechny spolupracovníky, se kterými jsme na filmech pracovali. Velký dík patří dramaturgovi Josefu Albrechtovi a holkám Elišce a Aničce z pořadu Sestry v akci a samozřejmě Radku Kocandovi a jeho rodině z hradu Pořešín. Filmy vznikly navíc pod tvůrčí producentskou skupinou Lenky Polákové v televizním studiu Ostrava, z čehož mám taky velkou radost,“ prozradil režisér Michael Kaboš. Oceněny byly i další festivalové snímky. Cenu náměstka hejtmana MSK získal americký snímek „Jane Goodalová: Naděje“ tvůrců Elizabeth Leiter a Kimberly Woodard, cenu Opavské kulturní organizace obdržel dokument „Offline“ Pavla Michalika, cenu primátora města Opavy si odnesl snímek O vlcích a lidech Michala Gálika a cenu v kategorii Zelená planeta vybojoval snímekJeště než zmizí Jakuba Vágnera a Jakuba Vomáčky. V loňském roce si hlavní cenu z festivalového klání odnesl americký dokument s názvem Veletrh vědy, který vznikl v koprodukci s National Geographic a jehož režie se ujali Cristina Costantini a Darren Foster.
__________________
Soutěžní snímky T-filmu 2021 se promítaly v základních a středních školách v Moravskoslezském kraji, například na Mendelově gymnáziu v Opavě, ZŠ Hello v Ostravě-Porubě, ZŠ E. Beneše v Opavě, ZŠ Vrchlického v Ostravě nebo v ZŠ Těrlicko. Program pro veřejnost se odehrával v Minikino kavárně v Ostravě, klubu ART Opavské kulturní organizace i v Památníku Petra Bezruče Slezského zemského muzea. Festival nabídl setkání s psychiatrem Janem Cimickým, Ivanou Markovou z planetária Ostrava a o filmech besedovala řada režisérů, například Pavel Michalik, Tereza Vokatá, Michael Kaboš, Hana Pinkavová, Michal Gálik nebo Martin Petrásek.

Spolupořadatelem festivalu je Opavská kulturní organizace. Projekt je realizován za podpory Statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje a společnosti OZO Ostrava, s. r. o.


Pořadatelé: Perseus
Hlavní partneři: Ostrava OZO Moravskoslezský kraj
Partneři: Ostravská univerzita Ostravské muzeum DPO Plant For the Planet National Geographic Fabex Deník Regionální Televize Modrá laguna