25. 09. 2020

Festival T-film 2020 rozdal ocenění dokumentárním snímkům z celého světa

Soutěžní Mezinárodní festival T-film každoročně představuje krátké dokumentární snímky z celého světa, ať už jde o amatéry, pro­fesionály, spolky nebo organizace. Dokumenty se pak ve finále utkají o ceny v několika soutěžních kategoriích. Letošní osmý ročník Mezinárodního filmového festivalu T-film 2020 přinesl nejen skvělé novinky ze světa filmu, ale také zcela novou podobu. Zatímco v předcházejících letech se za ním vydávalo publikum převážně do multifunkční auly GONG v Dolní oblasti Vítkovic, letos T-film zamířil za diváky do škol a organizací v Moravskoslez­ském kraji.

Podstata festivalu je vždy zaměřena především na žáky a studenty základních, středních i vysokých škol, ale zajímavý program je připraven i pro veřejnost. Letos si mohli snímky komfortně užít na domácí půdě a vybrat ty, které nejvíce kores­pondovaly s jejich zaměřením či učebními a studijními plány studenti Gymnázia Hello v Porubě, Slezského gymnázia v Opavě nebo žáci základních škol Bílovecká ve Svinově, Jana Šoupala a Komenského v Porubě, Základní školy Vrchlického v Radvanicích nebo Střední průmyslové školy v Ostravě-Vítkovicích.

„Je to úplně skvělé, že nemusíme přesouvat celou školu do jiných prostor a že takhle můžeme stihnout těch filmů více. V dnešní době, kdy nevíme, co a jak bude, je to o to lepší, že jsme nemuseli nic rušit“, říká Ivona Klímová, ředitelka Gymnázia Hallo v Porubě. „Jako dějepisář jsem vybrala zajímavé filmy, týkající se především historie, třeba o Joachimu Barrandovi, protože se skvěle hodil do výuky,“ sdělila Vendula Kopťáková, pedagožka Slezského gymnázia v Opavě.

Festival přijel podpořit do škol i populární influencer Kovy, který je protagonistou snímku Kovy řeší dějiny. Jeho návštěvu s nadšením přivítali nejen studenti, ale i pedagogové. „Festival T-film 2020 jsem se rozhodl podpořit, protože věřím, že obzvláště v dnešní turbulentní době plné výzev často přesahujících jednotlivce, je důležité dívat se na svět různou optikou a mít přehled o tom, co se kolem nás děje. Chápat mezinárodní kontext. V řadě současných problémů jsme všichni společně, a proto věřím, že jsou dokumenty z různých koutů světa skvělou cestou, jak chápání naší reality prohloubit, rozšířit a možná na ní nahlédnout z úplně nového úhlu,“ míní influencer Kovy.

„Vnímáme to jako velmi vstřícnou aktivitu vůči studentům, protože je pro ně mnohem lepší, pokud se jedná o přímý kontakt s dotyčným, kterého jinak mohou spatřit pouze prostřednictvím počítačové techniky,“ konstatuje Věra Podrazká, pedagožka Slezského gymnázia v Opavě.

Festival letos probíhal po celé září a zájemci mohli navštívit doprovodný program například v Müllerově domě Slezského zemského muzea v Opavě, G centru v Ostravě-Jihu nebo v Obecním domě Opavské kulturní organizace. Kromě prezidenta festivalu, psychiatra Jana Cimického a influencera Kovyho, nabídl festival T-film 2020 třeba i besedy se Šimonem Michalčíkem z organizace Plant for the Planet.

O hlavní cenu festivalu Grand Prix se letos utkal rekordní počet snímků. Odborná porota hodnotila celkem 96 filmů autorů, mezi nimiž byli nejen zástupci tuzemští, ale také třeba z USA, Estonska, Francie, Argentiny či Srbska a ceny Mezinárodního filmového festivalu T- film 2020 byly i letos rozdány v několika kategoriích.

Čestné uznání poroty obdržel tuzemský snímek Konec zlatých úhořů, Cenu Opavské kulturní organizace si odnesl německý dokument Mt. Suswa – život v sopce, Cenu Ostravského muzea získal český film Joachim Barrande – ztracená moře. Cenu organizace Perseus vybojoval český dokument Putování s párou – Posázavský Pacifik a ocenění poroty připadlo ruskému filmu Zrcadlo. V kategorie Inspirace získal první příčku ruský snímek Šachy, v kategorii Člověk a společnost obdržel nejvyšší cenu belgický dokument Medicína 21. Století. Vítězem kategorie Zelená planeta se stal německý snímek Divoká zvířata mezi ploty, cena Slezského zemského muzea pak náleží tuzemskému dokumentu Kovy řeší dějiny. Cenu primátora města Opavy obdržel německý snímek Nerovní bratři, ocenění náměstka hejtmana MSK pro kulturu a památkovou si odnesl argentinský snímek Trhliny v chodníku.

Hlavní cenu festivalu – Grand Prix letos vybojoval americký dokument s názvem Veletrh vědy, který vznikl v koprodukci s National Geographic a jeho režie se ujali Cristina Costantini a Darren Foster. Vítězný film mapuje osudy devíti studentů a studentek z celého světa, kteří svým výzkumem a vynálezy mění svět.

Projekt byl realizován za podpory Statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje, společnosti OZO Ostrava, s. r. o. a Městského obvodu Ostrava-Vítkovice.


Pořadatelé: Perseus
Hlavní partneři: Ostrava OZO Moravskoslezský kraj
Partneři: Ostravská univerzita Ostravské muzeum DPO Plant For the Planet National Geographic Fabex Deník Regionální Televize Modrá laguna